روزی برای رهروان بی‌مزد و منت…
روزی برای رهروان بی‌مزد و منت…

مناسبات تقویم کم نیستند و ۱۷مرداد روزیست که به پاس گرامیداشت خبرنگار شهید محمود صارمی، روز‌خبرنگار ‌نام گرفته است. اما خبرنگاران و اصحاب رسانه‌ای که رکن چهارم دموکراسی را در دست گرفته‌اند چه جایگاهی در جامعه دارند؟ میزان شناخت مسئولین و مردم از مسئولیت آن‌ها در چه حد است و صدای آن‌ها تا‌ چه اندازه در جامعه میپیچد؟ 

مناسبات تقویم کم نیستند و ۱۷مرداد روزیست که به پاس گرامیداشت خبرنگار شهید محمود صارمی، روز‌خبرنگار ‌نام گرفته است.

اما خبرنگاران و اصحاب رسانه‌ای که رکن چهارم دموکراسی را در دست گرفته‌اند چه جایگاهی در جامعه دارند؟ میزان شناخت مسئولین و مردم از مسئولیت آن‌ها در چه حد است و صدای آن‌ها تا‌ چه اندازه در جامعه میپیچد؟

بدون شک کسانی‌ که ارتباط نزدیکی با خبرنگاران دارند میدانند که این شغل تا‌ چه حد زندگی این افراد را درگیر میکند. گاهی باید برای نوشتن یک مطلب انتقادی دل به دریا زد و شکایت، توهین و تهدیدها را به جان خرید، برای تهیه‌ی گزارش در شرایط سخت حاضر شد و برای نوشتن یک مطلب ساعت‌ها و حتی روزها تمام مسائل زندگی را تعطیل ‌کرد تا رسالت خبرنگاری و روزنامه‌نگاری فراموش نشود.

در این میان زبان تیز برخی مسئولین و گاها بی‌اعتمادی برخی از مردم نسبت به خبرنگاران خنجری به قلب این قشر میشود تا به جای رفع خستگی بار ناملایمات بر دوششان دو چندان شود.

شاید بتوان گفت خبرنگاری شغل بی‌مزد و منت است، چرا که علاوه بر سختی ذاتی این کار، حقوق ناچیز خبرنگاران و سلب شدن حق بیمه از برخی از آن‌ها معیشت این رهروان راه حق را سخت و سخت‌تر میکند.

اما جدای از تمام مشکلاتی که خبرنگاران با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند، آنچه که خواسته‌ی تمامی خبرنگاران است امنیت شغلی و دفاع تمام قد قانون از آن‌ها در برابر شکایات مسئولین به‌دلیل شفاف سازی مسائل می‌باشد.

به امید روزی که محبت مسئولین و مردم نسبت به خبرنگاران تنها به یک روز آن‌هم به واسطه‌ی تقویم ختم نشود که شاید اگر شهدای خبرنگار نبودند حتی همین یک روز هم به خبرنگاران اختصاص داده‌ نمیشد.

  • نویسنده : کرم ملک‌آسا