شهرک صنعتی یک مدل توسعه‌ای است
شهرک صنعتی یک مدل توسعه‌ای است

در دهه‌های اول انقلاب اسلامی به واسطه‌ی اینکه بیشتر سرمایه‌گذاری‌‌ها توسط دولت و بنگاه‌های مادر تخصصی که میتوان گفت سهام آن نیز مربوط به دولت بود، انجام میشد و اقتصاد ما یک اقتصاد دولتی بود، صنایع سنگین نیز داشتیم.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان گفت: شهرک صنعتی یک مدل توسعه‌ای است زیرا اعتقاد داریم زمانی‌که خدمات در یک نقطه تجمیع شوند این هم‌مکانی باعث هم‌افرایی خواهد شد.

بختیار رازانی در همایش ۲۱مرداد، روز حمایت از صنایع کوچک و آئین بازگشایی فن بازار منطقه‌ای لرستان بیان کرد: در دهه‌های اول انقلاب اسلامی به واسطه‌ی اینکه بیشتر سرمایه‌گذاری‌‌ها توسط دولت و بنگاه‌های مادر تخصصی که میتوان گفت سهام آن نیز مربوط به دولت بود، انجام میشد و اقتصاد ما یک اقتصاد دولتی بود، صنایع سنگین نیز داشتیم.

وی با بیان اینکه دولت‌ها و سیاست‌گذاران به سمت و سویی میروند که مشکل اشتغال و ابر چالش بیکاری را برطرف کنند، افزود: صنایع کوچک صنایع کاربر هستند نه سرمایه‌بر. صنایع بزرگ به ازای بالغ بر ۵،۴میلیارد تومان یک شغل ایجاد میکنند در حالیکه صنایع خرد که زیر ۱۰نفر مشغول به کار هستند به ازای هر ۵،۴میلیون تومان اشتغال ایجاد میکنند.

رازانی با بیان اینکه تنها راه نجات از این بحران سرمایه‌گذاری در صنایع کوچک است، اظهار کرد: در سال‌های اول انقلاب‌ جزو استان‌های پیشرو در بحث جنگ بودیم و دولت سرمایه‌گذاری‌های کلان در استان لرستان انجام نمی‌داد. از سال ۱۳۹۴ به بعد خصوصی‌سازی شد و ما بخش خصوصی قوی که بتواند سرمایه‌گذاری کند نداشتیم.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان تاکید کرد: صنایع کوچک که با سرمایه‌های مردمی شروع به کار میکنند و این مهم‌ترین خصوصیت صنایع کوچک است، این صنایع زودبازده هستند.

وی با اشاره به ضعف‌های این صنایع گفت: این صنایع قدرت چانه‌زنی برای اخذ تسهیلات ندارند و شاید نتوانند اقساط را به‌موقع پرداخت کنند، به همین دلیل شاید بانک‌ها رغبتی به پرداخت تسهیلات نداشته باشند.

رازانی ادامه داد: از سال ۱۳۹۵ دولت تکلیف کرد که ۱۰درصد از حدود ۱۶۰هزار میلیارد تومان نقدینگی به صنایع کوچک اختصاص‌ یابد. ۱۶هزار میلیارد تومان در قالب طرح رونق بوده که در حال حاضر جاری و ساعی است و در استان ما بانک‌ها پای کار بوده‌اند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان تاکید کرد: سال گذشته ۶۷ واحد صنعتی راکد به چرخه‌ی تولید بازگشت که از این تعداد ۲۴ واحد در شهرک‌های صنعتی می‌باشند. و این امر جز با حمایت بانک‌ها و طرح رونق صورت نمی‌گرفت.

وی بیان‌کرد: استان لرستان استان صنعتی نبوده و پتانسیل اول آن کشاورزی و گردشگری می‌باشد اما از این مزیت استان نمیتوان چشم‌پوشی کرد.

رازانی تصریح کرد: حدود ۸۸هزار پروانه بهره‌برداری صنعتی در کشور صادر شده که بالغ بر ۹۲درصد آن‌ها صنایع کوچک هستند. ۱۳۲۴ پروانه بهره‌برداری از طریق سازمان صمت صادر شده که ۹۶درصد این واحدها صنایع کوچک هستند و بالغ بر ۳۰درصد این صنایع در شهرک‌های صنعتی مستقر هستند

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان افزود: از سال ۱۳۹۰ سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های تابعه به عنوان سازمان‌های توسعه‌ای مصوبه گرفتند. لازمه‌ی توسعه‌ای بودن سازمان‌ها، سازمانی بودن افراد و اعضای سازمانی است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته با کمک دستگاه‌های اقتصادی توانستیم بالغ بر ۲۵۰هکتار به مساحت‌ شهرک‌های استان اضافه کنیم، اظهار کرد: کار تملک شهرک ناحیه صنعتی رومشکان انجام شد و شهرک ناحیه صنعتی نورآباد را پس از ۱۵سال اجرایی کردیم.

رازانی با اشاره به وظایف شهرک‌های صنعتی گفت: شهرک‌های صنعتی به عنوان یک سازمان توسعه‌ای دو وظیفه اصلی دارد که یکی از آن‌ها شهرک‌سازی است. یکی دیگر از رسالت‌های این سازمان حمایت از صنایع کوچک است که این سازمان از این صنایع در قالب مدل‌های توسعه‌ای حمایت می‌کند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان بیان کرد: شهرک یک مدل توسعه‌ای است زیرا اعتقاد داریم زمانی‌که خدمات در یک نقطه تجمیع شوند این هم‌مکانی باعث هم‌افرایی خواهد شد.

وی  افزود: در سال ۱۳۹۶ خوشه‌های صنعتی را مطالعه کردیم، طرح به روزرسانی را انجام دادیم و ۱۲خوشه را شناسایی کردیم. خوشه گلیم و فرش در حال توسه است و فرآیند توسعه در خوشه عسل و آبزیان در سال جاری انجام خواهد گرفت.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران نیز گفت: هم اکنون حدود ۹۰۰ شهرک و ناحیه صنعتی فعال در کشور وجود دارد و ۱۴۰ مورد نیز در مراحل مختلف برای استقرار صنایع هستند.

محسن صالحی نیا افزود: از مجموع ۸۸ هزار واحد صنعتی کشور حدود ۹۲ درصد صنایع کوچک هستند و ۴۳ هزار واحد در شهرک ها مستقرشده است. از این رقم حدود ۲۱ درصد ممکن است با رکود مواجه باشند، ۳۰ تا ۴۰ درصد واحدهای فعال با ظرفیت ۵۰ درصد، ۳۰ درصد با ظرفیت ۵۰ تا ۷۰ و ۳۰ درصد نیز با ظرفیت بالای ۷۰ درصد فعالیت می کنند.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر ۴۳ هزار واحد مستقر در شهرک ها ۳۳ هزار واحد نیز درمراحل مختلف اماده سازی هستند که باید سالانه ۲۰ تا ۲۵ درصد معادل بیش از هفت هزار واحد انها به تناوب بهره برداری شود.

صالحی نیا ادامه داد: متاسفانه دریافت حداقل  ۴۰ درصد تسهیلات بانکی ، محقق نشده و بانک ها در سال های جاری به دلایلی نتوانسته اند همراهی کنند بنابراین باید روش های جدیدی برای رسیدن به هدفگذاری طراحی شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تعداد واحدهای بهره برداری شده و اشتغال شهرک های صنعتی لرستان کمتر از یک درصد است، گفت: صنایع کوچ پشتیبان و تامین کننده صنایع بزرگ هستند که باید توجه بیشتری به ترتقا این واحدها معطوف شود.

وی توسعه خوشه ها را از راهکارهای مهم افزایش ظرفیت های صادراتی دانست و بیان کرد:‌همچنین استفاده از فن بازارها برای مشترک سازی در صنایع کوچک اجتناب ناپذیر است.

در این همایش از واحدهای موفق شهرک های صنعتی لرستان تجلیل شد