افتتاح ۳ مجتمع آبرسانی در لرستان
افتتاح ۳ مجتمع آبرسانی در لرستان

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان گفت: سه مجتمع آبرسانی در شهرستان‌های خرم‌آباد و دلفان با اعتباری بالغ بر ۵۲ میلیارد ریال افتتاح شد.

به گزارش سایت نشریه میرملاس نو، علیرضا کاکاوند در مراسم افتتاح سه مجتمع آبرسانی استان لرستان بیان کرد: این سه مجتمع آبرسانی در شهرستان‌های خرم‌آباد و دلفان با تعداد ۱۲روستا و جمعیتی بالغ بر هزار و۶۸۰ نفرافتتاح شد.

وی عنوان کرد: اعتباری بالغ بر ۵۲ میلیارد ریال برای اجرای این سه مجتمع آبرسانی هزینه شده است که این طرح‌ها در طول ۱۸٫۵ کیلومتر طول شبکه و همچنین ظرفیت سه مخزن۵۰ با ظرفیت ۸۵۰مترمکعب اجرا شده است.

کاکاوند به حفر ۲حلقه چاه و تجهیز سه ایستگاه پمپاژ در این مجموعه آبرسانی اشاره کرد و گفت: این پروژه اولین پروژه  آب روستایی است که از منابع پایدارآب تامین می‌شود.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان اظهار کرد: با توجه به خشکسالی‌‌هایی که در ۱۰سال گذشته در لرستان پدید آمد بالغ بر ۲۶۰حلقه چاه آب از مدار خارج شده است که بر همین اساس باید به سمت منابع تامین آب مطمئن برویم.

وی با اشاره به اینکه از سدایوشان حدود ۳۲لیتربر ثانیه برای حدود ۳۸روستا تخصیص گرفته شده است، تصریح کرد: این پروژه فاز اول مجتمع است و حدود پنچ روستا در این فاز آبرسانی می‌شوند.  پروژه  فعال است و امیدواریم تا پایان سال مالی ۹۸بتوانیم فاز دوم پروژه را به نتیجه برسانیم.

کاکاوند با بیان اینکه شاخص بهر‌ه‌مندی آب شرب لرستان تا پایان سال گذشته ۸۰.۴۲درصد بوده است که این مقدارحدود ۷درصد بالاتر ازمیانگین کشوری بود، اضافه کرد: با توجه به سیل اخیر لرستان بسیاری از زیرساخت‌های آب شرب روستاها دچار مشکل شد که سبب پایین آمدن شاخص بهره‌مندی آب شرب شده است و این در حالی است که با افتتاح پروژه آبرسانی به ۱۳روستا حدود نیم درصد افزایش یافته است.

معاون آب و آبفا وزارت نیرو نیز در این مراسم گفت: وزارت نیرو هفته‌ای ۳۰ روستا را در کشور به آب مطمئن تجهیز می‌کند که بر این اساس آب پایدار بیش از ۶ میلیون نفر در کشور تامین شد.

قاسم تقی‌زاده خامسی ضمن گرامی داشت هفته دفاع مقدس اظهارکرد: هر کجا که سه کلمه عشق، عاشقی و خدا بوده است ما موفق بودیم و حادثه‌های تاریخی بزرگی در کشور از جمله دفاع مقدس نیز با همین سه شعار به پیروزی رسید و همه کسانی که در عرصه سیل اخیر بودند و دیدند، قبول می‌کنند که همین سه واژه سبب شد که ما بتوانیم موفق شویم و در مدت زمانی کوتاه حداقل آب را به مردم برسانیم.

وی عنوان کرد: حدود ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبارات برای سیل به استان اختصاص یافت که تقریبا نصف این اعتبار برای آب منطقه‌ای و نصف دیگر به آبفا  و آبفار اختصاص داده شد که تخصیص آن به تدریج خواهد رسید هرچند معتقدیم این عدد برای لرستان عدد مناسبی نیست  وامیدواریم در مرحله دوم بتوانیم بخش عمده‌تری را اختصاص دهیم.

تقی‌زاده خامسی با اشاره به اینکه هم اکنون در لرستان در سه حوزه آب، آبفار و آبفا  نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان پروژه در دست انجام است، ادامه داد: در سال جاری حدود ۳۰۰ میلیارد تومان از این اعتبارات داده شده و امیدواریم به تدریج این اعتبارات تخصیص داده شود و در سال‌های آینده نیز سقف اعتبارات استان لرستان بالاتر برود تا بتوانیم محرومیت را به ویژه در روستاها کمتر کنیم.

معاون آب و آبفا وزارت نیرو تصریح کرد: در استان لرستان در بخش آبرسانی روستایی هنوز مشکل داریم به طوری که ۵۸ روستای بالای ۲۰ خانوار آب پایدار ندارند که امیدواریم به تدریج انجام دهیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر وزارت نیرو هفته‌ای ۳۰ روستا را در کشور به آب مطمئن تجهیز می‌کند، اضافه کرد: آب مطمئن و پایدار یعنی آبرسانی به صورت تانکری و چشمه‌ها صورت نمی‌گیرد. آب مطمئن و پایدار یعنی همان آبی که در شهرها استفاده می‌شود را برای روستا تامین کنیم.

تقی‌زاده خامسی با بیان اینکه در دولت دوازدهم حدود ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در روستاها به آب پایدار رسیدند، افزود: امیدواریم این ۵۸ روستای لرستان نیز جز برنامه‌های همین دولت دوازدهم باشد و ما بتوانیم در این دولت کل روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان لرستان را از نظر آب پایدار پوشش دهیم.

معاون آب و ابفا وزارت نیرو به بازدید از برخی از سدهای لرستان اشاره کرد و گفت:  برنامه داریم ساختگاه برخی از سدها مانند سد تنگ معشوره را از نزدیک ببینیم تا انشاالله بتوانیم راهکاری برای کنترل سیلاب پیدا کنیم.

انتهای پیام

  • نویسنده : کرم ملک آسا