امانت کتاب و کتابخوانی در رشد و توسعه فرهنگی جوامع موثر است
امانت کتاب و کتابخوانی در رشد و توسعه فرهنگی جوامع موثر است

فعال فرهنگی استان لرستان گفت: امانت کتاب و کتابخوانی در رشد و توسعه فرهنگی جوامع به خصوص کودکان و نوجوانانی که در مناطق محروم می باشند، بسیار مؤثر است.

به گزارش سایت نشریه میرملاس نو- محمد نیکو بیرانوند در گفتگو با خبرنگار میرملاس نو با اشاره به فعالیت های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان لرستان، بیان کرد: برنامه های کانون شامل قصه گویی، شعر خوانی، بازی و سرگرمی، برگزاری بازی های بومی و محلی، سرود، اوریگامی، معرفی شخصیت، معرفی غذاهای محلی و… می باشد.

مربی فرهنگی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان با اشاره به مرکز سیار روستایی شماره ۱ این اداره کل، افزود: این مرکز سیار در بیش از ۲۰ روستای تحت پوشش خود به فعالیت های فرهنگی هنری و ادبی در سطح مدارس می پردازد.

وی ادامه داد: از فعالیت های این مرکز سیار میتوان به برگزاری جشنواره بازی های بومی و محلی در مدارس، طناب کشی، هفت سنگ، کلاه رونکی، اتل متل کلوله و… و اهدای جوایز در پایان برگزاری این برنامه ها اشاره کرد. همچنین برپایی ایستگاه نقاشی با موضوع های متفاوت مانند اعیاد و مناسبت های مختلف، به عنوان مثال ایستگاه نقاشی با موضوع شهادت حاج قاسم سلیمانی، از دیگر فعالیت های این مرکز است که در آن آثار بچه ها داوری شده و به نفرات برگزیده جوایزی اهدا می گردد.

نیکو بیرانوند به آموزش و حفظ جز سی ام قرآن کریم و همچنین فعالیت سرود با تشکیل گروه های سرود در مدارس و شرکت آنها در مسابقات استانی و حتی کشوری به عنوان دیگر فعالیت های این مرکز اشاره کرد و گفت: دانش آموزان روستایی با وجود اینکه کمترین امکانات را در اختیار دارند اما بسیار مستعد و توانا هستند.کانون پرورش فکری نیز در زمینه های فرهنگی هنری شرایط را برای این عزیزان مهیا کرده و در قالب کتابخانه سیار روستایی با اعزام مربیان خود در خدمت کودکان و نوجوانان روستاهای محروم می باشد.

این فعال فرهنگی بیان کرد: کتاب و کتابخوانی از فعالیت های اصلی کانون می باشد. امانت کتاب و کتابخوانی در رشد و توسعه فرهنگی جوامع به خصوص کودکان و نوجوانانی که در مناطق محروم می باشند، بسیار مؤثر است.

وی به فعالیت نمایش فیلم اشاره کرد و افزود: کانون پرورش فکری با استفاده از پرده نمایش سیار در مدارس روستایی فیلم ها و تولیدات امور سینمایی کانون را برای بچه ها به نمایش می گذارد که خوشبختانه این فعالیت نتیجه ی بسیار خوبی داشته است.

این فعال فرهنگی اضافه کرد: سالانه بالغ بر ۱۰۰ برنامه برگزار می کنم. همچنین یک برنامه مشارکتی با اداره کل محیط زیست استان، اداره کل زندان ها،شرکت آبفا، هلال احمر، اداره کل ورزش و جوانان و اداره کل بهزیستی به مناسبت عید غدیر در پارک آبشار طلایی خرم آباد برگزار و طی برپایی یک ایستگاه نقاشی به ۱۰۰ نفر از کودکان و نوجوانان برگزیده به عنوان جایزه کارت هدیه اهدا کردم.

وی با اشاره به دریافت لوح زرین درسال ۹۸ و معرفی دو مرکز از استان به عنوان مراکز نمونه در کشور گفت: در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸ و در آیین تجلیل از مراکز موفق کانون پرورش فکری کشور که در سالن غدیر مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری برگزار شد، دو مرکز از استان لرستان به عنوان برگزیده معرفی شدند.

بیرانوند با اشاره به اینکه در این آیین از ایشان به عنوان مربی کتابخانه سیار روستایی شماره یک خرم آباد که یکی از مراکز برگزیده کشوری معرفی شده بود با اهدای لوح زرین تجلیل شد، ادامه داد: این مراکز پس از ارزیابی های استانی و کشوری و به دست آوردن شرایط لازم، از میان بیش از یک هزار مرکز و کتابخانه سیار و پستی، موفق به کسب رتبه شده  و به عنوان مرکز موفق معرفی شدند.

این فعال فرهنگی تصریح کرد: درانتخاب مراکز برتر، شاخصه‌های کمی ارزیابی مانند تعداد اعضای جدید، تعداد اعضای تمدیدی، تعداد شرکت‌کنندگان در فعالیت‌ها، دفعات اجرای برنامه‌ها، امانت کتاب و شاخصه‌های کیفی مانند وضعیت فیزیکی و ظاهری، فضاسازی مرکز، خدمات فنی و کتابداری، برنامه‌ریزی و عملکرد، عملکرد نیروی انسانی، مدیریت مرکز، نگهداری وسایل و تجهیزات، تعاملات برون انسانی، شرکت در برنامه‌های استانی و کشوری، عملکرد مرکز در برگزاری فعالیت‌های فرهنگی و هنری ادبی، رعایت مسائل مالی و… به عنوان شاخصه‌های انتخاب بهترین مراکز کانون در سراسر کشور بررسی شده است.

انتهای پیام

  • نویسنده : کرم ملک آسا