کوهنوردان پلدختری از نوک قله ها تا جبهه مقابله با کرونا
کوهنوردان پلدختری از نوک قله ها تا جبهه مقابله با کرونا

جامعه ورزش از جمله پویاترین قشرهای جامعه در بسیاری ازعرصه های مدنی و فعالیت های اجتماعی کشور محسوب می شود. ورزشکاران و هیئت های مختلف ورزشی به مناسبت های مختلف خودجوش پای کار می آیند و به هنگام وقوع بحران ها و بلایای طبیعی با تکیه بر حس غیرت، جسارت و نوع دوستی به اقدامات مثال زدنی دست می زنند.

اختصاصی نشریه میرملاس نو-  به عنوان نمونه ورزشکاران ایرانی دربحران سیل سال ۹۸ جلوه های زیبایی از ایثار، از خودگذشتگی و کمک به مردم سیل زده را از خود به نمایش گذاشتند. اقدامی که ارزش ثبت تاریخ شدن را دارد و این بار نیز در بحران شیوع کرونا علاوه بر همکاری عالی خود با سیاست های دولت و وزارت ورزش و جوانان در مقابله با کرونا، مشارکت گسترده ای نیز در امر گندزدایی و ضدعفونی کردن اماکن ورزشی و عمومی و حمایت از مردم نیازمند وهمدردی با بیماران کرونایی از خود نشان داده اند.

دراین بین  رشته های ورزشی مثل کوهنوردی نقش پررنگ تری دارند زیرا کوهنوردان به خاطر رابطه مستقیم با طبیعت وحوزه محیط زیست به درک بسیار روشنی از اهمیت و توجه به فعالیت های اجتماعی و زیست محیطی و همچنین بهداشت و سلامت عمومی می رسند وامروز برجستگی این نقش اجتماعی کوهنوردان در بسیاری از شهرستان های کشور مشهود است.

جامعه کوهنوردی شهرستان کوهستانی پلدختردر جنوب لرستان که در سال ۹۸ در متن سیل ویرانگر این شهرستان نیز حضور داشت یک نمونه عالی از مشارکت جامعه ورزش کشور و فعالیت هیئت های ورزشی است که به یمن مدیریت فنی و مسئولیت پذیرش توانسته نقش پررنگی در عرصه های مختلف  اجتماعی از خود به نمایش بگذارد و در هر بحران طبیعی موفق و موثر ظاهر شود.

مردم سیل زده پلدختر در بحران سیل فروردین ۹۸ کمک های فوق العاده کوهنوردان را فراموش نمی کنند واین بار نیز در بحث بحران کرونا این هیئت کوهنوردی پلدختر است که به عنوان یک هیئت فعال ورزشی قوی ترین اراده را نسبت به دیگر ورزشکاران از خود برای کمک به مردم و شکست کرونا نشان می دهد.

رییس هیئت کوهنوردی شهرستان پلدختر می گوید: جامعه کوهنوردی و سمن های زیست محیطی نقش مثبت و موثری در بحران های سیل، زلزله، عملیات های امداد ونجات  و… ایفا می کنند و فعالیت هیئت کوهنوردی پلدختر نیز ترکیبی از ورزش و اقدامات سمن زیست محیطی است که بنا به ذات فعالیت های ما در امرمشارکت های اجتماعی سعی می کنیم در کمک به مردم  تاثیر گذارباشیم.

تورج حیدرپورمی افزاید: با توجه به اینکه هیئت های کوهنوردی جنبه عمومی دارند، افراد متخصص در رشته های مختلف نیز عضو گروه های کوهنوردی می شوند که در بسیاری از بحران ها راهنمایی های فنی به ما می کنند.

او با بیان اینکه این انگیزه ها از عشق به زندگی، تعلق خاطر به وطن، نوع دوستی و حتی تقویت جامعه مدنی می جوشد، تصریح می کند: ما در هر بحران ورود می کنیم و تجربه حضور فعال در بحران سیل پلدختر را هم در کارنامه خود داریم الان هم در بحث بحران کرونا ورود کرده ایم تا در حد توانمان در راستای مهار این ویروس کمک کننده باشیم.

 

* ۴۵مرحله عملیات گندزدایی تا کنون

رییس هیئت کوهنوردی پلدختر ادامه می دهد: در این جنگ مسلما خط مقدم در دست شبکه بهداشت و درمان است و ازما که در حاشیه هستیم فقط کار تدارکات و پشتیبانی، گندزدایی و ضدعفونی اماکن عمومی ومراکز شلوغ برمی آید.

حیدرپور با بیان اینکه ما عملیات گندزدایی خود را به صورت فنی انجام می دهیم و اولین کار ما آموزش روش گندزدایی است و اینگونه به جلو می رویم، خاطرنشان می کند: طی یک جلسه با ستاد مقابله با کرونا وظیفه گندزدایی وضد عفونی خیابان حضرت امام خمینی (ره) که خیابان اصلی بوده و اماکن شلوغ شهر در آن قرار دارد تحویل ما داده شد که در این راستا به جز روزهایی که احتمال بارندگی وجود دارد در همه شب ها از ساعت ۹ونیم تا ساعات مشخصی از شب فعالیت می کنیم و تا کنون نیز ۴۳ مرحله عملیات گندزدایی و ضد عفونی خیابان و اماکن عمومی آن را انجام داده ایم؛ البته در چندین مرحله نیزگندزدایی  مراکزی از بهزیستی، داروخانه ها، بانک ها و منازل برخی از خانواده های نیازمند را نیز انجام داده ایم.

 

*پویش مهربانی کوهنوردان پلدختری

او از راه اندازی پویشی به نام پویش مهربانی در راستای کمک به خانواده های نیازمندی که بیمار کرونایی دارند خبر می دهد و می گوید:این پویش یک پویش بومی است و برای تامین مایحتاج و کمک به خانواده های کم درآمد که بیمار کرونایی دارند تشکیل شده است همچنین توزیع پک های بهداشتی بین نیازمندان از دیگر اقدامات ماست.

حیدرپور با بیان اینکه عملیات گندزدایی و اقدامات ما تا زمانی که مسئولین امر دستور اتمام آن را بدهند ادامه خواهد داشت، یادآوری می کند: بخشی از مواد ضد عفونی و تجهیزات را خودمان تهیه می کنیم و برخی مواقع نیز توسط شهرداری تهیه می شود.

او با بیان اینکه اقدام ما مورد استقبال اکثریت مردم قرار گرفته است به  مشارکت ۴۵ کوهنورد در این برنامه اشاره می کند و عنوان می کند: تاکنون ۴۵ نفر در برنامه های ما مشارکت کرده اند که این افراد ساماندهی می شوند و با صدور کارت و روپوش مشخص فعالیت می کنند.

 

* مقابله با کرونا یک اقدام معنوی است

پویایی یک جامعه در فعالیت های مدنی است واین اقدام کوهنوردان پلدختری نشان می دهد می توان جامعه ای پویا داشت و به شکست کرونا امیدوار بود.

حیدرپور این فعالیت ها را در این روزهای کرونایی که استرس و ترس از شیوع کرونا در زندگی همه مردم سایه افکنده است یک اقدام معنوی می داند و معتقد است: برخی از اعضا گروه اعتراف می کنند بعد از انجام عملیات شب ها که به خانه می روند به آرامش می رسند.

رییس هیئت کوهنوردی پلدختر تاکید می کند: همکاری ها نباید فقط در دست دولت باشد بلکه مردم هم باید اقدام کنند و مشارکت موثر داشته باشند.

حیدرپور با بیان اینکه انتظار داریم مسئولین دستگاه های اجرایی در بحث گندزدایی و کمک به سمن ها و هیئت های فعال برای مقابله با کرونا حمایت کنند، یادآورمی شود: دستگاه های اداری از جمله بانک ها باید پای کار بیایند؛ بودجه هم که دارند، لااقل بانک ها می توانند خودشان شبانه روز عابربانک ها را ضدعفونی کنند.

 

با شیوع ویروس کرونا در کشوراقشار مختلف مردمی در جبهه های مختلف برای مقابله با کرونا بسیج شدند و ظاهرا این تلاش ها همچنان ادامه دارد.

با توجه به اینکه هنوز هیچ دارو و واکسنی برای مهار کرونا ویروس وجود ندارد مسلما باید این تلاش ها قوی تر ادامه داشته باشد و پویایی و اراده خستگی ناپذیر کوهنوردان پلدختری که در طی این مدت از نوک قله ها به وسط خیابان ها برای مهار کرونا گام نهاده اند با این شیوه از ساماندهی در انجام این عملیات نشان می دهد می توان به آینده مهار این بیماری یا حداقل کند کردن سرعت شیوع آن امیدوار بود.

 

(رضا جودکی نژاد/ عضو هیئت تحریریه میرملاس نو)