فلاکت؛ از اقتصاد تا عمران
فلاکت؛ از اقتصاد تا عمران

میتوان گفت توسعه هدف مشترکی بین تمام جوامع است که اقتصاد و عمران دو رکن جدانشدنی این مهم هستند. این موضوع باعث می شود تا اهمیت مدیریت این بخش ها به روشنی مشخص شود. قطعا ضعف در مدیریت هر بخش، چه اقتصاد و چه عمران، دستیابی به توسعه را برای جامعه هدف به مراتب دشوار می کند.

اختصاصی نشریه میرملاس نو-  لرستان از آن دسته استان هایی است که مدت هاست چوب بی تدبیری لای چرخ توسعه ی آن گیر کرده و در میان فریادها و جنجال های بسیار در سکوت و سکون مانده است. پروژه های عمرانی نیمه کاره رها شده یا فعال با سرعت حلزونی، تعطیلی واحدهای تولیدی و اقتصادی، تورم و بیکاری از مواردی هستند که مدت هاست نفس استان و مردم آن را بریده اند. اما این روزها خبر فلاکت زدگی لرستان داغ کهنه ی مردم آن را تازه کرد.

توانایی مدیریت در این بخش ها یکی از موارد تاثیرگذاری است که میتواند چالش های موجود را برطرف کند اما با توجه به شرایط وخیم این سال های استان، یک بی تدبیری و ضعف در عملکرد مدیریتی یا حتی یک انتخاب غلط می تواند این چالش ها را به بحران و زخم های کوچک را به جراحت هایی عمیق تبدیل کند.

در بحث مدیریت اگر بخواهیم از مرد اقتصاد و عمران سال های اخیر استان نام ببریم، گودرز امیری کسی است که هم اقتصاد و هم عمران استان را عهده دار شد.

دو ماه پس از انتصاب سید موسی خادمی به عنوان استاندار لرستان، در تاریخ ۱۹ آذر ۱۳۹۶ گودرز امیری توسط استاندار کهگیلویه ای لرستان به سمت معاونت اقتصادی استانداری لرستان منصوب شد تا جایگزین مهرداد غضنفری شود. این انتصاب اولین تغییر در سیستم استانداری، پس از شروع به کار خادمی در قامت استاندار لرستان بود.

خادمی کلید اقتصاد لرستان را به دست امیری سپرد؛ کسی که در کارنامه ی خود سوابقی چون مدیرکل دفتر امور شهری و روستایی استانداری چهارمحال و بختیاری، معاونت عمرانی و سرپرستی استانداری چهارمحال و بختیاری را داشت.

امیری به مدت ۱سال و ۹ ماه و ۱۴روز سکاندار معاونت اقتصادی لرستان بود که اگر نگاهی به شاخص های اقتصادی چند سال اخیر به خصوص دوران مدیریت ایشان بر این عرصه داشته باشیم نتایج چندان مطلوبی قابل مشاهده نیست.

در اینجا تنها به دو شاخص نرخ بیکاری و نرخ تورم در سال های ۹۵( یک سال پیش از انتصاب امیری)، ۹۷،۹۶ و ۹۸ یعنی از ابتدای معاونت امیری تا پایان کار ایشان در این سمت، اشاره می کنیم.

در خصوص شاخص بیکاری در استان، لرستان که در سال ۹۵ با نرخ ۱۳درصد در رتبه ی نهم کشور قرار داشت و در سال ۹۶ به نرخ ۱۲٫۵درصد و رتبه ی دهم کشور رسید در سال ۹۷ با نرخ ۱۳٫۵ درصدی در رتبه ی دهم کشوری ماند اما سال ۹۸ با نرخ ۱۵٫۴ درصد رتبه ی اول کشور را در بیکاری کسب کرد!

در خصوص شاخص تورم در استان نیز لرستان در سال ۹۵ با نرخ ۸ درصدی در رتبه سیزدهم کشوری قرار داشت که در سال ۹۶ این نرخ به ۱۰٫۳ درصد و لرستان به جایگاه پنجم کشوری رسید. سال ۹۷ این استان نرخ ۳۱٫۶ درصدی و رتبه ی دوم کشوری در تورم را به دست آورد که این نرخ در سال ۹۸ به ۴۰٫۲ درصد رسید و لرستان باز هم در رتبه ی دوم کشوری ماند!

با نگاهی به این آمار درمی یابیم که گودرز امیری اقتصاد لرستان را با رتبه ی دهم کشوری در شاخص بیکاری و رتبه ی پنجم کشوری در تورم به دست گرفت و با رتبه ی اول کشوری در نرخ بیکاری و رتبه ی دوم کشوری در نرخ تورم تحویل داد!

اما میدان گردانی امیری در لرستان به بحث اقتصاد ختم نشد. در تاریخ ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ گودرز امیری به حکم استاندار لرستان  با حفظ سمت معاونت اقتصادی استانداری لرستان به عنوان سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان منصوب شد تا جایگزین احمد مرادپور شود. ایشان که به مدت ۵۰ روز به صورت همزمان دو رکن اساسی توسعه ی استان را به عهده داشت در نهایت در تاریخ ۲ مهر ۱۳۹۸بنا به پیشنهاد استاندار لرستان و با حکم وزیر کشور در  سن بازنشستگی رسما به سمت معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان منصوب شد تا این بار عمران استان را به دست بگیرد.

حوزه ی عمرانی استان لرستان یکی از حوزه هایی است که نیاز به توجه ویژه دارد به خصوص در شرایطی که سیل مهیب سال ۹۸ را پشت سر گذاشت و خسارات فراوانی را متحمل شد؛ در این حوزه می  توان به پروژه های نیمه کاره، خسارات عمرانی ناشی از سیل، راه های ارتباطی استان، پروژه هایی که در حد کلنگ زنی و یا حتی حرف باقی مانده اند و بسیاری موارد دیگر که مانع توسعه ی عمرانی لرستان شده اند، اشاره کرد.

پروژه های عمرانی فعال در قسمت راه های ارتباطی و پل های تخریب شده در اثر سیل سال گذشته پس از گذشت یک سال هنوز به نتیجه ی قابل قبولی نرسیده و ترافیک شهری و جاده ای را با مشکل رو به رو ساخته اند.

اما از پروژه های استانی تعریف شده در طول مدت مدیریت  معاونت عمرانی، میتوان به جاده تخریب شده پلدختر-خرم آباد اشاره کرد که در این مدت هیچگونه اقدام شایان و امیدبخش به مردم پلدختر و روستاها و شهر موجود در طول مسیر، در آن صورت نگرفته است. همچنین همانگونه که در طول این مسیر مشاهده می شود، رژیم رودخانه پلدختر یکی از پیامدهای منفی سیل بود و علاوه بر آن، لایروبی این رودخانه نیز همچنان در ابهام می باشد.

درخصوص مدیریت شهری پلدختر در حوزه عمران با توجه به اینکه این شهرستان بیشترین خسارات ناشی از سیل را متحمل شد، باوجود تخصیص اعتبارات درخور در حدود ۵۰میلیارد تومان اعم از نقدی و اسناد خزانه ای، متاسفانه هنوز در این حوزه نمی توان نمره قابل قبولی به ایشان داد.

در جلسه معارفه آقای گودرز امیری بعنوان معاون عمرانی استاندار لرستان، دکتر خادمی استاندار لرستان اظهار داشت که اکنون معاونت عمرانی جایگاه خود را شناخت و امیری در این منصب منصوب گردید!

اینک با گذشت قریب به ده ماه از تکیه زدن جناب امیری بر صندلی معاونت عمرانی استانداری لرستان، جا دارد که این سوال مطرح گردد که آیا جناب خادمی کلید عمران استان را به دست کسی سپرده است که بتواند چالش جدی او که بحث خسارات سیل و ویرانگری است را پشت سر بگذارد و می تواند مشکلات عمرانی استان را با بیشرین و بهترین هماهنگی مرتفع سازد؟

شاید خالی از لطف نباشد اگر اشاره شود که جناب معاون عمرانی در طول مدت در دست داشتن این سمت تنها یک بار به پلدختر، شهری که بیشترین جراحات سیل پارسال به پیکره ی آن وارد شد و هنوز آثار آن به خوبی قابل رویت است، سفر داشته اند و آن هم برای افتتاح پل شهدای دولت بود که این پروژه نیز از مدیران قبلی به جای ماند! همچنین شروع فعالیت های عمرانی که در حوزه سیل صورت گرفته اند به زمان پیش از انتصاب امیری به عنوان معاونت عمرانی بر می گردد.

در رابطه با مسائل حوزه شهری پلدختر و خسارات سیل نیز میتوان گفت در ضلع غربی این شهر کلیه فضاهای سبز و بوستان ها در حادثه ی سیل پارسال از بین رفتند که متاسفانه پس از گذشت ۱۳ ماه، مردم هنوز در انتظار احداث یک فضای سبز مناسب به سر می برند.

عملیات ساخت دیوار ساحلی و تعیین حریم ضلع غربی پلدختر و پایان ساخت دیوار ساحلی ضلع غربی هم دستاوردی  می باشد که هنوز تکلیف معارضین خیابان های ساحلی شمال و جنوب غربی مشخص نیست!

اما این موارد تنها چند مورد محدود از مشکلات عمرانی استان است که نیازمند توجه ویژه و تدابیر جدی می باشند. انتظار میرود که مرد اقتصاد و عمران لرستان با توجه به کارنامه ی اقتصادی خود در این استان حداقل در حوزه ی عمرانی نقش شایسته تری را ایفا کند تا کارنامه ای مثبت تر جهت ارائه به افکار عمومی داشته باشد.

 

(کرم ملک آسا)