برای هر صندلی از ارکان حکومتی ۷۳ نفر  به شهادت رسیده است
برای هر صندلی از ارکان حکومتی ۷۳ نفر  به شهادت رسیده است

دبیر حزب اعتماد ملی استان لرستان گفت: تاکنون 219 هزار نفر شهید برای بقای نظام تقدیم شده است که به روان پاکشان درود می فرستیم، به عبارتی برای هر صندلی از 3 هزار صندلی ارکان حکومتی، 73 نفر شهید به شهادت رسیده و این نشانگر آن است که باید مسئولیت پذیری، پاسخ گویی و خدمت صادقانه باید به مردم ارائه گردد.

سیدمهدی موسوی در گفتگوی اختصاصی با میرملاس نو با بیان اینکه خردادماه در حافظه ی ملت ما ماه پر فراز و نشیبی است، اظهار کرد: حوادث و رخدادهای خرداد امسال ویژگی کرونایی دارد.

وی افزود: خرداد، ماهی پرماجرا و مملو از حوادث تلخ و شیرین است که همه ی خاطرات و رخدادهای این ماه در امتداد هم قرار گرفته اند؛ دوم خرداد در امتداد سوم خرداد و همچنین چهاردهم خرداد در امتداد پانزدهم خرداد می  باشند.

موسوی با گریزی به حماسه ی دوم خرداد عنوان کرد: دوم خرداد حماسه ای همواره جاری و ساری است و رهبری معظم آن را حماسه یاد کرد.

وی با بیان اینکه دوم خرداد و اتفاق رخ داده در آن به وسیله ی مشارکت پررمق و انگیزه مردم نهادینه و تبدیل به یک فرهنگ، گفتمان و اندیشه شد، ادامه داد: چون خواستگاه دوم خرداد مردم بودند هیچ حکومت و  جریانات پیدا و پنهانی قادر نخواهد بود تفکرو اندیشه آن را محو کند و از بین ببرد.

موسوی اضافه کرد: آهنگ پیشرفت و رشد و اعتلای این تفکر و گفتمان را می توانندکندساخته و آن را دچار فراز و فرود کنند اما از بین رفتنی نیست.

دبیر حزب اعتماد ملی استان لرستان با بیان اینکه حماسه سوم خرداد حماسه ای ماندگار، ستودنی و به یادماندنی است، تصریح کرد: خالق حماسه سوم خرداد رزمندگان، مجاهدان و شهدای عالی مقام هستند که در این جا دورود بی پایان و بی نهایت خود را به روان و روح پاک شهدا تقدیم می کنیم.

وی ضمن بیان اینکه آزادی خرمشهر و خونین شهر در آن زمان کاری بود کارستان، افزود: این حماسه در تاریخ جنگ های دنیا از حیث شکل و محتوا، ایستادگی و مقاومت و مجاهدت، ایثار و فداکاری، روحیه و انگیزه و تلاش خالصانه عزیزان ارتشی، سپاهی، بسیجی و دیگر نیروهای مردمی و انتظامی، اقتدار رزمندگان عمل کننده و از حیث ترس و زبونی و ذلت و اسارت دشمن بی نظیر و بی همتا است؛ لذا امام راحل فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد» و این بیانگر و نشانگر اهمیت و عظمت این حماسه است.

موسوی با اشاره به اینکه چهاردهم و پانزدهم خرداد را هم در امتداد هم می دانیم، بیان کرد: شهدای پانزده خرداد شهدای پیشتاز نهضت و جلودار نهضت بوده اند و بسیار عزیز بوده و در جوار رحمت الهی قرار دارند.

وی ادامه داد: به عنوان یک عنصر انقلابی و زندان تحمل کرده ی زمان شاه عرض می کنم در مسیر نهضت رهبری امام راحل جهت دهنده، سامان دهنده و تبیین کننده بود.آن زمان، ایشان مشهور و معروف به حاج آقا روح الله خمینی بود که الحق سختی ها، مرارت ها، گرفتاری ها، مجاهدت ها، تنگناها، محدودیت ها و محرومیت ها ی زیادی همچون زندان، حصر و بعد تبعید و سپس مهاجرت ها را با جان و دل متحمل و پذیرا بود که تنها ظرفیت بالای وجودی چون امام می توانست آنها را تحمل کرده و سپس از آنها عبور کند.

موسوی تصریح کرد: در کنار حضرت امام و همراهی جانانه با ایشان، شخصیت ها و بزرگان انقلابی سر از پا نشناخته و از خود گذشتگی کردند و  حتی بیشتر از رهبری نهضت رنج دیدند که از آن ها میتوان به شهدای نهضت (شهید غفاری، شهید سعیدی و…) و عزیزان و فرهیختگانی که در دانشگاه ها و در بین جامعه و یا در حوره ی علمیه فعالیت داشتند اشاره کرد.

دبیر حزب اعتماد ملی استان لرستان اضافه کرد: اشخاصی همچون منتظری، هاشمی رفسنجانی، بهشتی، مفتح، دکتر شریعتی،  مهندس بازرگان، حاج آقا علی خامنه ای، صانعی، کروبی و ده ها نفر دیگر به عنوان یاران امام سختی دیدند، تبعید و رنج مهاجرت پذیرفتند و زندان رفتند.

وی خاطرنشان کرد: در اولین گام پیروزی این انقلاب و نهضت، از سال چهل و دو تا پنجاه و هفت هزینه سنگینی برای به ثمر نشستن آن پرداخت شده است تا استقلال آزادی و جمهوری اسلامی شکل بگیرد.

موسوی اظهار کرد: از جمله اهداف امام، انقلابیون و یاران امام برداشتن جو سنگین اختناق، خفقان، استبداد، ظلم، بیداد، ستم، تک صدایی و دفع رژیم ارباب و رعیتی بود. اینکه مردم بتوانند نفس راحتی بکشند به حقوق آنها تعدی نشود ، بیت المال که متعلق به مردم است در دسترس دست برد و حیف و میل قرار نگیرد و عدالت، امنیت، مساوات،  برابری و برادری حکم فرما شود . فرهنگ  السلطان و ظل الله (شاه سایه خداست) از مملکت برای همیشه برچیده شود.

وی ادامه داد: چون در رژیم شاهنشاهی، کثیری به کوخ و  حلبی آباد ها و کپرنشینی ها و غار نشینی ها و حاشیه نشینی ها گرفتار آمده بودند و قلیلی به کاخ و نعمت وفور و رفاه و معیشت و خوش گذرانی به صدقه سر ملت به همه چیز دست یابی داشته و هر چه اراده می کردند انجام می گرفت. اغلب مردم در رژیم شاه در تعب و رنج و سختی به سر می بردند جز تعدادی اندک افراد وابسته و مقرب رژیم که در دربار ملوکانه مقربی داشتند آنها به گنج و رفاه بی حساب و کتاب رسیده بودند. انقلابیون هدفشان این بود که با پیروزی نهضت در ۲۲بهمن ۵۷ فاصله ها و اختلاف های طبقاتی موجود در جامعه رخت بربندد.

دبیر حزب اعتماد ملی استان لرستان با بیان اینکه توجه شما را به این مطلب جلب می کنم و بیشتر توضیح می دهم و  با گذشت ۴ دهه از پیدایش و عمر انقلاب کمی بیشتر واکاوی کنم، گفت: ایران کشوری ثروتمند است اما باید آن را از قوه بالفعلش در آورد و تصمیم گیران و تصمیم سازان  در سیاست های کلان ویژه، سیاست های کلان اقتصادی و زیرساختی باید این امر مهم را انجام داده و کوشا باشند، البته مطلبی که در اینجا باید ذکر کنم این است که در کشور ما متاسفانه امور عالمانه و  کارشناسانه تاکنون پیش نرفته و  پیش نمی رود و به عبارتی در سیستم و ساختار نظام، برنامه محوری حلقه مفقوده بوده و هست و اصلا کارشناسی در امورات عدیده دیده نشده و کسی جایگاهی برای کارشناسی و کارشناسان قائل نبوده و نیست. شما ببینید، در دولت احمدی نژاد اولین سازمانی که منحل و زیر و رو می شود سازمان برنامه است یعنی اینکه کار عالمانه و کارشناسانه و دقیق و با حساب و کتاب بی خودی است و تمام عناصر عالم و کاردان و برنامه  محور و کارشناس امور به حاشیه رفتند و تار مار شدند.

موسوی بیان کرد: عرض کردم ایران کشوری ثروتمند است، اما به چه وضعیتی الان  گرفتار شده ایم؟ امروز ۳۸ میلیون ایرانی حاشیه نشین شده اند و بیش از ۷ میلیون ایرانی در اطراف گورستان ها زندگی می کنند! این مطلب را من نمی گویم خبره و کارشناس اهلش می گوید،آقای  محمدرضا محبوب فر عضو انجمن آمایش سرزمین ایران  می گوید در سال ۱۳۹۷ یعنی ۲۰۱۸ میلادی در سراسر کشور حدود ۱۹میلیون نفرایرانی در ۳ هزار منطقه حاشیه نشین سکونت داشتند.

وی ادامه داد: اما امروز بعد از دو سال همزمان با وقوع بحران های مالی و اقتصادی در کشور این جمعیت به ۳۸ میلیون نفر رسیده است که این، خبر از وقوع نابرابری های اجتماعی و تبعیض در داخل سیستم اقتصادی کشور می دهد.

موسوی افزود: در اینجا پرانتز باز کنم، لذا این با اهداف انقلاب و نهضت امام اصلا سازگاری ندارد، امام را ببینید در ۲ سال آخر عمرشان یا در وصیت نامه سیاسی الهی شان از چه کسانی تجلیل و تکریم می کند، از مستضعفان و کوخ نشینان و می فرمایند: من یک موی کوخ نشینان را به کاخ نشینان نمی دهم -از جنگ فقر و غنی.

وی اظهار کرد: این زیبنده و شایسته ی نهضت و انقلاب نیست که فقر و فقیری و فقرایی در کشور باشد و از طرفی آنقدر اختلاف طبقاتی و فاصله طبقاتی وجود داشته باشد که جامعه را دو قطبی کند، این با آرمان ها و اهداف نهضت سازگاری ندارد و نقض غرض است و بیانگر ناسالم بودن و آلوده و مریض بودن سیستم و ساختار اقتصادی کشور و  عدم تدبیر و خلا تدبیر از سوی تصمیم گیران و تصمیم سازان می باشد که امر حاشیه نشینی این چنین وحشتناک وجود دارد.

دبیر حزب اعتماد ملی استان لرستان با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۶ حدود ۴۰ درصد از جمعیت شهری ایران حاشیه نشین و بد مسکن بودند، بیان کرد: امروز پس از سه سال یعنی در سال  ۱۳۹۹ همزمان با تورم و گرانی در بخش مسکن، افزایش اجاره بها و میزان حاشیه نشینی در کشور به ۴۵ درصد رسیده است و این به معنای آن است که جامعه ایران به یک ملت مستضعف و فقر زده تبدیل شده و مستحق کمک است و این نقض غرض بوده و زیبنده ایران و ایرانی نیست.

موسوی با اشاره به حدیث امام صادق که می فرمایند عدالت، معیشت و امنیت نیاز همیشگی مردم است و این سه مکمل همند، تصریح کرد: امنیت و معیشت زمانی تحقق می پذیرند که عدالتی باشد و تبعیض،رانت، برتری، دزدی و حیف و میل  بیت المال نباشد؛ فامیل بازی، پارتی بازی، نورچشمی ها،آقازاده های یقه سفید از ما بهترون و فراقانونی ها و برتر از قانونی ها در مملکت نباشد.از ابتدای نهضت و پانزده خرداد تاکنون ملت شهید داده اند و هزینه پرداخت کرده اند که حقوق همگان محترم و رعایت گردد.

وی ادامه داد: حدودا تاکنون ۲۱۹ هزار نفر شهید برای بقای نظام تقدیم شده است که به روان پاکشان درود می فرستیم، به عبارتی برای  سه هزار  صندلی ارکان حکومتی، برای هر صندلی ۷۳ نفر شهید به شهادت رسیده است و این نشانگر آن است که باید مسئولیت پذیری، پاسخ گویی و خدمت صادقانه به مردم ارائه گردد.

موسوی گفت: کرونا خسارات و لطمات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و به خصوص سیاسی وارد نمود چون جای فراری بود برای حکومت  که خیلی از امور را به محاق برد و حکومت پاسخ گوی آنها نبوده و نشد. در شرایط کرونایی انتخابات مجلس را در اسفندماه سال گذشته داشتیم که با حداقل ترین نرخ مشارکت در طول۴ دهه انقلاب صورت پذیرفت، بین ۴۰  تا ۴۵ درصدی.

دبیر حزب اعتماد ملی استان لرستان اظهار کرد: بی اعتمادی به حکومت در اثر سیاست های پنهانی و عدم شفافیت از سوی حکومت و گسست و فاصله ای که هنوز وجود دارد و عدم شفافیت و اطلاع رسانی شفاف از سوی رسانه ملی نسبت به سیاست های کلان نظام و حکومت،  همه اینها بیانگر این حقیقت است که حکومت و تصمیم سازان و تصمیم گیران  نسبت به سیاست گذاری ها در همه امور کلان کشور خصوصا در سیاست های خارجی و در سیاست های داخله و امر اقتصاد و معیشت مردم باید تجدید نظر کرده و واقع بینانه  عمل کنند و بدانند که تحریم های ظالمانه واقعیتی انکار ناپذیر است که اقتصاد را به فروپاشی برده و معیشت مردم را به خطر انداخته است؛ و با گفتار درمانی حکومت نمی تواند آلام و گرفتاری ها را درمان  ببخشد! باید چاره اندیشی و تدبیر کند.

وی بیان کرد: توسعه نیافتگی در استان یا کشور پیامدهایی دارد که به آنها اشاره می کنم: اول، عدم قدرت خرید مردم؛ دوم، نبود امید و نشاط به زندگی و سوم، نبود دانش استاندارد جهانی که حقیقتا در جامعه کنونی ایران هر ۳ مورد واقعیت داشته و موجودند!

موسوی با تاکید بر اینکه برای توسعه ی استان عزم ملی می طلبد، افزود: زمانی ما می توانیم در کشور به توسعه ی متوازن دست پیدا کنیم که از سه مرحله عبور کنیم: اول، خودآگاهی در مردم به طور شفاف ایجاد شود؛ دوم، انتخاب گری مردم در عرصه ی انتخابگری با مشارکت آگاهانه و آزادانه نسبت به سرنوشت خود حضور داشته باشند؛ سوم، خلاقیت موانع و انسدادها و بگیر و ببندها برداشته شود و جوانان با دانش و خلاق بتوانند نقد کنند، آزاد باشند، حمایت بشوند و امکانات و مقدورات برای آنها فراهم گردد.

وی تاکید کرد: اگر بنا است در کشور نهضت و انقلاب ،چون مناسبت پانزده خرداد و ارتحال امام را که در خرداد داریم، استمرار یابد و نظام پایدار باشد باید در مملکت اختلاس ها، اختناق ها، اختلاف های طبقاتی، احتکارها و پنهان کاری ها و… رخت بربندد، تعامل با دنیا، محترم شمردن حقوق ملت و مردم، برداشتن محدودیت ها و محرومیت ها و تنگناها، تعطیل نمودن بگیر و ببندها از جمله دستگیری نمایندگان مجلس، افزایش عملی و عینی آزادی های مدنی، مطبوعاتی و رسانه ها، دادن تنفس های اجتماعی و فرهنگی فضای نقادی را بازگشودن اینها می توانند بخشی از مشکلات و نابه سامانی را در کشور سامان ببخشند.