آغاز چهار سالگی با عبور از حواشی و چالش ها
آغاز چهار سالگی با عبور از حواشی و چالش ها

22شهریور سال 96 با تایید هیات دولت، سید موسی خادمی بعنوان استاندار لرستان منصوب شد. از انتصاب سید موسی خادمی بعنوان استاندار لرستان سه سال می گذرد و او وارد چهار سالگی زمام داری خود در مسند استانداری شده است، خادمی دارای مدرک دکترای مدیریت استراتژیک است و علاوه بر دوره چهارساله استانداری در دولت اول روحانی، معاونت برنامه‌ریزی استانداری استان کهگیلویه و بویراحمد و معاونت برنامه‌ریزی استانداری بوشهر در دولت خاتمی، مدیر عاملی موسسه علوم تحقیقات کشور، مدیر شیلات استان کهگیلویه و بویر احمد و عضو هئیت علمی دانشگاه پیام نور تهران از جمله سوابق و رزومه مدیریتی اش به شمار می رود.

اختصاصی نشریه میرملاس نو- سید موسی خادمی  متولد سال ۱۳۴۷ در روستای سادات امام زاده علی (ع) از توابع شهرستان چرام است و دوران دبستان و دبیرستان را در شهر دهدشت سپری کرده است. او از سادات چرامی است و چرام یکی از مناطق اصلاح طلب خیر استان کهگیلویه و بویراحمد محسوب می شود که خاستگاه بسیاری از چهره های شاخص سیاسی است. شهر چرام مرکز شهرستانی به همین نام است که کمتر از ۲۰هزار نفر جمعیت دارد و شامل ۵ طایفه و ۱۳ تیره است.

او در دوره چهار ساله استانداری‌اش در کهگیلویه با هجمه هایی از سوی برخی از نیروهای سیاسی مواجه بود که از هیچ تلاشی برای عزلش فروگذار نکردند اما بواسطه حمایت های مجمع نمایندگان استانش بویژه” تاج گردون” نماینده اصلاح طلب گچساران ماندگار ماند و تلاش های مخالفینش نیز منتج به نتیجه نشد.

در کهگیلویه و بویراحمد مخالفین خادمی، او را متهم به طایفه گرایی و بی اعتنایی به نیروهای سیاسی اصلاح طلب می کردند اما واقعیت این است که او در زمره معدود استانداران اصلاح طلبی بود که دارای پیشینه و هویت مشخص اصلاح طلبی بوده و فردی سیاسی به شمار می آید که  در سال ۹۲ به همراه جمعی از اصلاح طلبان از سید محمد خاتمی برای حضور در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری دعوت کرده و آن دعوت نامه معروف را امضا زده بود.

در حالی تابستان سال ۹۶ اخباری مبنی بر انتصاب سید موسی خادمی بعنوان رئیس سازمان جنگل بانی کشور مطرح شده بود که بالاخره هیات دولت  او را بعنوان استاندار لرستان جایگزین هوشنگ بازوند کرد و احمدی از نمایندگان اصولگرای مجلس نهم به جای او در کهگیلویه و بویراحمد بکار گرفته شد که جانشینش البته با حواشی ایجاد شده چندان در کهگیلویه دوام نیاورده و جای خود را به یک لر تبار دیگر بنام کلانتری داد.

در سال نخست حضورش در لرستان او بواسطه کم اطلاعی از فضای استان و مشورت گیری از برخی عناصر که استان را برای او به دو بخش سیاه و سفید تقسیم بندی کرده بودند، تحت تاثیر آن مشاوره های غلط از آن عناصر که همگی عمدتآ در سال های دوم و سوم حضور خادمی در لرستان از ریل قطار مدیریتی او یکی پس از دیگری خارج شدند، او دست به انتصاب ها و تغییراتی زد که نه تنها برای استان بلکه برای شخص او نیز بعنوان استاندار لرستان هزینه هایی بر جای گذاشته که همین انتصابات موجی از انتقادات را علیه او از سوی سیاسیون و رسانه ها ایجاد کرد.

عمده ترین ایراد و انتقاد وارده بر خادمی در سال نخست حضورش در لرستان، بی تفاوتی در قبال برخی انتصابات ضعیف و عدم برجستگی در مواجهه با فشارها و سهم خواهی های فزاینده از سوی نمایندگانی بود که جز استقرار نیروهای همسو با خود در بدنه های مدیریتی استان و شهرستان چیزی از دولت مستقر در استان مطالبه نمی کردند و عملا دولت رل خود را به دستان همین نمایندگان سپرده و عمده انتقادها به استاندار از همین ناحیه بود.

خادمی با همه تفاسیر  اما از دایره اخلاق هیچگاه فراتر نرفته و مردی به واقع اخلاقی و آرام و کم حاشیه نشان داد که البته در برخی مواقع در واکنش به انتقادات تند خو هم نشان داده و در برخی مسایل چندان با حوصله و صبور نبود. علاوه بر انتصابات ضعیف و پر حاشیه اما عمده ترین چالش خادمی در سال اول مدیریتش در استان نوع نگاهش به رسانه ها بود که این نگاه نیز برگرفته از همان مشاوره های غلطی بود که عناصر لرستانی مخالف بازوند استاندار پیشین به او داده بودند.

استاندار لرستان در سال اول مدیریتی اش و در نشست های جداگانه با رسانه های استان بواسطه عدم اطلاع از ذات و روش و سبک رفتاری خبرنگاران و رسانه ای های استان و خلا مدیریت در حوزه اطلاع رسانی استانداری تا مرز چالش هایی با رسانه ها رفت به طوری که در یک نشست نوروزی با مدیران مسئول نشریات محلی لرستان سخنانی مطرح کرد که از جانب رسانه ای های استان برتابیده نشده  و آن سخنان تند پیامدهایی را نیز بر جای گذاشت.

بیان یک عبارت حاشیه ساز از استاندار خادمی در دیدار با رسانه ها و سوال کننده ای که از او رویکرد استاندار جدید را در قبال انتصابات فرمانداران جویا شده بود باعث یکطرفه شدن اتوبان رسانه ها و استاندار شده و او از ناحیه افرادی متحمل هزینه می شد که به خادمی مشاوره خوبی نداده بودند.

با وجود آن حاشیه های ایجاد شده بین او و رسانه ها اما خادمی در جلسه اشتغال و در مواجهه با یک ارباب رجوع عصبی و پرخاشگر و عجول که از فرصت برگزاری جلسه شورای اشتغال استان استفاده کرده و با عبور از محدودیت های دفتر استاندار خود را به محل برگزاری جلسات استانداری رسانده بود تا حرفش را با لحنی تند بر علیه استاندار و کابینه او مطرح کند نشان داد فردی آرام است و اتفاقا اگر کنترلش را در لحظاتی خاص که ممکن است سخن منتقدی را بر نتابد و از کوره در رود، بر رفتارش داشته باشد مردی به غایت محترم و آرام و با وقار است.

سال نخست حضور خادمی در استان با همین سبک و سیاق سپری شده و او در سال دوم حضورش در استان دست به تغییراتی زده و رفته رفته دریافت نباید از رسانه ها دور باشد، با سیاسیون و فعالان احزاب و تشکل های سیاسی ارتباط گرفته و سعی کرد به گونه ای رفتار کند تا حواشی را از خود دور کند.

تغییر معاون سیاسی شاید مهم ترین رخدادی بود که برای خادمی در سال دوم حضورش در لرستان اتفاق افتاد، او در بهمن سال ۹۷ بالاخره پس از کش و قوس های فراوان خجسته پور معاون سیاسی امنیتی استاندار را که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ ریاست ستاد انتخاباتی روحانی در لرستان را برعهده داشت، از کابینه مدیریتی خود کنار گذاشت. گرچه خجسته پور به پشتوانه عملکرد مثبتش در فرمانداری خرم آباد و حضورش در معاونت سیاسی استانداری لرستان و ارتباطاتش با بدنه دولت و البته نگاه مثبت آشناگر استاندار سمنان پس از لرستان راهی سمنان شده و معاونت سیاسی امنیتی استانداری سمنان را بر عهده گرفت اما انتخاب جانشین او به راحتی ممکن نبوده و خادمی برای انتخاب یک معاون که می بایست در انتخابات مجلس یازدهم ریاست ستاد انتخابات لرستان را عهده دار شود با فشارهای پردامنه ای از سوی وزارت کشور و نمایندگان لرستان مواجه شده و او نتوانست فرد مورد نظرش را از داخل استان برای معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری انتخاب کند و در نهایت تحت فشارها، تن به انتصاب فردی از خراسان شمالی زد که شاید هیچگاه در درون خود راضی به حضور او در این مسند نبود اما او در مواجهه با فشارها چاره ای جز رضایت به انتصاب ثمینی بجنوردی نداشت.

سال ۹۸ فرا رسیده و خادمی در نیمه راه دو سالگی حضورش در لرستان با سالی سخت و بسیار کم سابقه برای خود و لرستان مواجه شد. لرستان در سال ۹۸تحت شعاع دو رویداد مهم قرار گرفت که هر کدام به نوعی فضای استان را تحت تاثیر قرار داد. هجدهمین ماه حضور خادمی در لرستان  با سیلی مخرب و ویرانگر در استان همراه شد  به طوری که بخش های عمده ای از مناطق استان از جمله پلدختر، چگنی، دلفان، کوهدشت و خرم آباد درگیر سیل شدند و بخش اعظمی از زیرساخت های استان در دو شهرستان پلدختر و چگنی از بین رفت و خسارات متعددی به مناطق روستایی و شهری این دو شهرستان وارد شد، هر چند سیل بخش های عمده ای از استان را درگیر کرد اما شدت تخریب و حجم بالای خسارات باعث شد تا بیش از هر نقطه ای از استان دو شهرستان پلدختر و چگنی در کانون توجهات قرار گیرند.

سیل با همه خسارات ریز و درشتش اما سیل مهربانی ها را با خود به ارمغان آورده و در یک بازه زمانی کوتاه شرایط در مناطق سیل زده به حالت عادی برگشته و زندگی مردم جریان پیدا کرد.

دولت در سیل لرستان خوب پای کار آمد، حجم وسیعی از منازل تخریبی به سرعت بازسازی شد، کمک های بلاعوض و تسهیلات اعطایی با نظم و انظباط خوبی به سیل زدگان پرداخت شد، کارهای عمرانی خوبی در حوزه های شهری، روستایی و زیرساخت ها انجام گرفت که از جمله مهم ترین آنها می توان به ساخت ۹۰ درصد از دیواره ساحلی تخریب شده شهر پلدختر، ساخت  ۱۲هزارمسکن احداثی در مناطق سیل زده روستایی، یک‌هزار و ۱۰۰ واحد احداثی در مناطق سیل زده شهری و ۲۱هزار واحد تعمیری، ۶ هزار بهسازی مسکن در مناطق سیل زده روستایی با مجموع بازسازی و بهسازی و تعمیر ۴۰ هزار واحد مسکن در مناطق سیل زده شهری و روستایی  و ساخت و بازسازی محورهای ارتباطی تخریب شده روستایی و اقداماتی از این دست اشاره کرد.

سیل با وجود پیامدهای منفی و دستاوردهای خوب و حضورهای همیشگی خادمی و تیمش در مناطق سیل زده  اما آنچنان که باید و شاید دولت را در انجام کارها برای افکار عمومی برجسته نکرد زیرا خلا اطلاع رسانی فراگیر و ضعف در پردازش عملکردها عملا دولت مستقر در استان و شخص استاندار خادمی را دولتی قوی و قدرتمند در مواجهه با سیل نشان نداد گرچه این دولت در برخورد با بحران سیل توانست با وجود همه کاستی ها و ضعف ها به ویژه در حوزه نظارت بر ساخت و سازها در حوزه راهداری و کند بودن عملیات بازسازی در حوزه راه و محدودیت شدید اعتباری خوب ظاهر شود اما خادمی و تیمش از این برجستگی نتوانست برای خود استفاده کند و تنها برجستگی دولت خادمی همان حضور گاه و بیگاه خادمی و امیری معاون عمرانی اش در برنامه های زنده تلویزیونی شبکه خبر و شبکه دو سیما بود که اتفاقا در این حضورهای زنده تلویزیونی نیز آن چنان که باید و شاید استانداری لرستان نتوانست عملکرد قبل از سیل دولت و امتیاز برجسته عدم تلفات انسانی و اطلاع رسانی قبل از بحران را برای خود لحاظ کند.

خادمی در پایان سال دوم حضورش در لرستان در حالی وارد سال سوم استانداری اش در استان شده بود که انتخابات اسفند ۹۸ او را بسیار در مظان تحلیل و بررسی و ارزیابی ها قرار داده و نگرانی به واسطه تلخی های انتخابات دهم روند فزاینده ای گرفته و او در گذر از دو سالگی و ورود به سه سالگی حضور در استان لرستان با دشواری هایی مواجه بود که می بایست به گونه ای هم فشارها را از روی خود و دولتش بکاهد و هم مقتدر در پی برپایی انتخابات سخت مجلس باشد. او در برخی فرمانداری ها در آستانه انتخابات تغییراتی ایجاد کرد و  نگاهش بیش از هر زمانی بر جبران نقایص انتخابات تحت مدیریت بازوند استاندار سابق در مجلس دهم متمرکز شده بود. انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۷ حوزه انتخابیه لرستان رقم خورد،  بر هم خوردن ترکیب سیاسی مجمع نمایندگان دوره دهم و انتخاب چهره های جدید حاصل  انتخابات یازدهم در لرستان حاصل این رویداد مهم بود که در قیاس با انتخابات های گذشته استان یک انتخابات کم حرف و حدیث با مدیریت سید موسی خادمی برگزار شده و این انتخابات نشان داد او  به رغم اینکه بسیار آرام ظاهر شد اما در عمل نگرانی ها و تلخی های گذشته را به خوبی درک کرده و از دل این تجربه اندوزی ها، با عمل به آنچه وعده داده شده بود، انتخاباتی خوب در استاندارد های ملی برگزار و مردم لرستان تغییر را در انتخابات یازدهم در سایه سلامت و امنیت انتخابات رقم زدند.

بین این دو رویداد مهم سال ۹۸ که با عملکرد مثبت خادمی، دستاوردهای خوبی برای استان به ارمغان آورد اما دستگیری معاون عمرانی استاندار لرستان، مدیرکل دفتر امور شهری استانداری و شهردار خرم آباد و دو عضو شورای شهر بروجرد و شهردار سلسله رویدادهای پرحاشیه ای  بودند که در تابستان ۹۸ لرستان رقم خورد و خادمی در کنار آنها نیز با سیاست مدارا با سختی ها و پرهیز از حاشیه سازی عبور کرد.

به دلیل وقوع سیل در ۱۲ فروردین ۹۸ عمده رویدادهای استان در این سال حول همین محور بوده و لرستان در پسا سیل سرگرم این رخداد بود، سفرهای معاون اول رئیس جمهور، وزیران کشور، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی، معاون زنان و خانواده رئیس جمهور، وزیر ورزش و جوانان، اطلاعات، آموزش و پرورش، وزیر صمت،وزیر نیرو و بهداشت و درمان از دیگر رخدادهای مهمی بود که همگی در سال ۹۸ رقم خورد و شاید بتوان گفت  عمده اهداف این سفرها نیز پیگیری مسائل و مشکلات سیل زدگان در لرستان بود. سال سوم حضور خادمی در لرستان با سیل و انتخابات و سفرهای دولتمردان سیل و بیماری کرونا و شروع بکار نمایندگان جدید در مجلس یازدهم سپری شد.

در ماه های آخر سومین سال حضور خادمی در استان نمایندگان جدید لرستان کار خود را در مجلس یازدهم شروع کرده و در روزهایی که روند شیوع کرونا استان را در نوسان حالت های قرمز و هشدار قرار داده بود، مدیریت استاندار متفاوت تر از سال نخست حضورش در استان بر پایه تعامل با نمایندگان بر پای حفظ استقلال و هویت دولت بود و خادمی پخته تر از سال های نخست استانداری اش در لرستان روزهایی را پشت سر گذاشته که می توانست برای هر فرد دیگری، به منزله پایان تلقی شود اما او با سعه صدر و آرامش این سختی ها را پشت سر گذاشته و در پایان یک دوره سه ساله پر حاشیه، آرام آرام سال چهارم استانداری اش در استان را آغاز می کند.

 

(عباس دارایی/ عضو هیئت تحریریه میرملاس نو)