بازی در وقت اضافه!
بازی در وقت اضافه!

نخستین انتخابات سراسری و کامل شوراهای اسلامی شهر و روستا بر اساس قانون‌اساسی 20 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی در زمان دولت اصلاحات و در جهت اجرایی نمودن سیاست های آن، در تاریخ 7 اسفند 1377 برگزار شد و شوراها در روز 9 اردیبهشت ۱۳۷۸ رسما آغاز به کار کردند تا دموکراسی نوینی در مردم داری دینی محقق گردد. پیش از این و پیش از تصویب کامل قانون‌اساسی، در سال ۱۳۵۸ انتخابات شوراهای شهر تنها در مرکز شهرستان‌ها (به جز تهران و چند شهر بزرگ کشور) برگزار شد که به دلیل اعتراضات و اختلاف‌ها در بسیاری از شهرها به سرانجام نرسید و انتخابات در دیگر منطقه‌ها برگزار نشد.

اختصاصی نشریه میرملاس نو- شوراهای اسلامی شهر و روستا، شوراهایی هستند که در شهرها و روستاهای ایران به‌طور جداگانه با رأی مستقیم مردم همان حوزه انتخاب می‌شوند. در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بررسی و رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراهای اسلامی برعهده هیئت‌های اجرایی و نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بوده و انتخابات آن تنها انتخابات سراسری در کشور است که بدون نظارت شورای نگهبان برگزار می‌شود. دوره های شوراها همچون دوره ی ریاست جمهوری ۴ ساله بوده و در حال حاضر پنجمین دوره ی شوراهای شهر در حال فعالیت هستند.

سال ۱۳۹۶ در خرم آباد همچون دیگر نقاط سراسر کشور شور و هیجان انتخابات بر پا شد و پروسه ی انتخابات ریاست جمهوری و شوراها به صورت همزمان صورت گرفت. در نهایت در میان کاندیداهای مطرح شده برای شورای شهر ۹ نفر انتخاب شدند. ولی الله رستمی نژاد، رستم کوشکی، اسماعیل رضایی، علی محمد صالحی نسب، زهرا نظری، اردشیر دریکوند، علی ماکنعلی، مهرداد علی‌پناه و سجاد بابایی راهی ساختمان شورای شهر شدند تا دوره ی چهارساله ی خود را شروع کنند.

علیرغم حواشی مطرح شده در زمان انتخابات و شروع به کار این دوره، اعضای دور پنجم شورای شهر خرم آباد چند ماه اول شروع به کار خود را در جدل برای انتخاب شهردار سپری کردند. با توجه به اینکه این اعضا باید برنامه ای منسجم برای توسعه شهری ارائه می دادند اما مدتی از دوره ی فعالیت آنها به  کشمکش هایی برای حذف یکی از اعضا اختصاص یافت و با به حاشیه رفتن مشغله های فکری شورا این مهم صورت نگرفت.

مدتی دیگر از این دوره نیز به عزل و نصب مدیران ستادی شهرداری و سهم خواهی شورای شهر گذشت و مشکلات داخلی باعث رایزنی جهت حذف یکی از اعضای شورای شهر به بهانه ی مسئله ی بومی و غیربودن شد که این پروسه هم با شکست مواجه شد.

اما در طول این مدت زمانی که از دور پنجم شورای شهر خرم آباد گذشته است مسئله ی انتخاب شهردار و سرنوشت سازی برای شهر یکی از چالش های جدی این شهر بوده است.

شهریورماه ۱۳۹۶ با تصمیم شورا، وحید رشیدی به عنوان شهردار خرم آباد انتخاب شد که این انتخاب واکنش هایی را در پی داشت چرا که پیش از این ( از ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰) باز هم رشیدی سکاندار شهرداری خرم آباد بوده و امتحان خود را پس داده بود. سرانجام پس از گذشت یک دوره ی سخت کاری مواجهه با سیل، رشیدی در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ توسط مراجع قضایی بازداشت و سپس توسط شورای اسلامی شهر برکنار شد.

پس از برکناری رشیدی ، رضا بردبار به عنوان سرپرست شهرداری خرم آباد منصوب شد اما باز هم شورای شهر در تصمیم گیری در زمینه انتخاب شهردار به حاشیه رفت و سرپرستی بردبار در کمتر از یک ماه خاتمه یافت تا این بار در تاریخ ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ محمد شریفی مقدم به عنوان شهردار خرم آباد معرفی شود. چند ماه بعد مجددا ماجرای شهردار و شورا به حاشیه رفت و بحث حذف شریف به میان آمد که وزارت کشور به این جریان ورود کرده و مانع از این کار شد.

باید گوشزد کرد که در این وقت اضافه ی باقی مانده دیگر فرصتی برای بازی های جدید نیست و نمی توان کاری از پیش برد اما بهتر است اعضای این شورا کارنامه ۳ ساله خود را در زمینه های توسعه شهری، زیرساخت های شهری، ساماندهی و تعیین تکلیف حقوق های معوقه نیروهای شهرداری که به یک معضل اجتماعی تبدیل شده و … ارائه دهند و کارهای صورت گرفته را شفاف سازی کنند. در نهایت یک سوال خطاب به اعضای شورای شهر مطرح میگردد: آیا کار شورای شهر حمایت از بروکراسی اداری و کمک به توسعه شهری است یا جدل و حاشیه سازی؟!

 

(کرم ملک آسا)