شایستگی زنان
شایستگی زنان

به تازگی، حذف تصویر دختران از کتاب درس ریاضی پایه سوم ابتدایی در فضای مجازی عمومی و گفتگویی کشور بازتاب بسیار گسترده ای داشته است و دوباره مباحث مرتبط با تبعیض جنیستی را بر سر زبان ها انداخته است. احتمالاً این رویداد یک اشتباه بوده است و وزیر آموزش و پرورش نیز در توییت خویش، گفته است دستور اصلاح را داده است.

اختصاصی نشریه میرملاس نو- زنان نیمی از جمعیت کشور هستند؛ آنها نیمی از استعدادها و سرمایه های انسانی کشور هستند و طبیعی است که بایستی فضاهای برابر با مردان برای رشد و شکوفایی استعدادهای خویش داشته باشند. اگرچه اقدامات خوبی در دوران پس از انقلاب برای میدان دادن به زنان از جمله در عرصه های تحصیلات دانشگاهی صورت گرفته است ولی هنوز در برخی عرصه و حوزه ها در این زمینه، کمبودهایی وجود دارد.

این یک واقعیت جامعه شناختی است که ابتدا بایستی به زنان فرصت بروز توانمندی ها و استعدادهایشان داده شود و سپس، مورد قضاوت درباره عملکرد ضعیف یا قوی مدیریتی قرار گیرند.

پس، ابتدای کار بایستی به زنان فرصت مدیریت، فرصت اشتغال، فرصت کار، فرصت نوآوری، فرصت خلاقیت، فرصت سیاسی، فرصت اجتماعی و … داد و سپس دنبال این رفت که آیا عملکرد آنان همچون عملکرد مردان، ضعیف بوده است یا قوی.

برای نمونه، در حال حاضر در ساختمان استانداری لرستان شاهد هستیم که سه زن، منصب های مدیریتی ستادی دارند: خانم فاطمه ایرانی، مدیرکل روابط عمومی استانداری لرستان است. خانم مریم پورسرتیپ، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و خانم ناهید پرویزپور، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری است.

این جای خرسندی و خوشحالی دارد که در مجموعه ای که رأس نظام مدیریت اجرایی در یک استان است سه زن، فرصت کرده اند و برایشان از سوی استاندار لرستان، جناب آقای دکتر خادمی، این فرصت ایجاد شده است که مدیریت کنند و در نظام مدیریتی اداری استان، جایگاه داشته باشند.

بنابراین، در جامعه ما که یک جامعه در حال گذار از سنت به تجدد است و همواره یک جامعه موزاییکی است که بخش های مختلف قومیتی و خرده فرهنگی در آن، زیست اجتماعی مسالمت آمیز با همدیگر دارند اینکه زنان بتوانند جایگاه در نظام مدیریتی اداری داشته باشند یک مزیت محسوب می شود و بایستی از این مسیر حمایت کرد.

در بین تعداد ۹ نماینده استان لرستان در مجلس شورای اسلامی، یک زن، خانم مقصودی نماینده بروجرد، هست و این هم یک نشانه مثبت اجتماعی از روند رو به رشد فرصت سازی برای زنان در نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری کشور است.

زنان نیز همچون مردان، در انقلاب اسلامی ایران، مشارکت برابر با مردان داشتند؛ در دوران دفاع مقدس نیز زنان حضور و مشارکت داشتند و البته در صحنه های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی پس از دوران دفاع مقدس نیز، هماره، حضور زنان، وجود داشته است.

پس، بسیاری از توانمندی ها و شایستگی آدم ها از نوع جنیستی نیست و فراجنسیتی است. نمونه آن هم در دوران اخیر و معاصر، افتخارآفرینی خانم مریم میرزاخانی است که بالاترین مدال ریاضی جهان را کسب کرد و در سطح جهان چهره ای شناخته شده از نظر علمی محسوب می شود. افتخارآفرینی این زن دانشمند ایرانی به حدی بود که سازمان ملل متحد، نام مریم میرزاخانی را در فهرست زنان دانشمند برتر جهان قرار داد و روز ۲۲ اردیبهشت ماه که سالروز تولد این زن دانشمند ایرانی است در سطح جهان به عنوان روز جهانی زن در ریاضیات، نامگذاری شده است.

بدین روی، شایستگی و توانمندی از نوع جنسیتی نیست و زنان نیز که نیمی از جمعیت کشور هستند همچون مردان بایستی فرصت های برابر برای خودشکوفایی استعدادهای خویش را داشته باشند.

در سطح بسیاری دیگر از کشورها نیز شاهد هستیم که بسیاری از مناصب مدیریتی، سیاسی، اداری، اقتصادی و … در اختیار زنان است و آنها نشان داده اند توانمندی های لازم را در این عرصه‌ها دارا هستند.

رسالت سنگین زن در صیانت از نهاد مقدس خانواده را هم نباید نادیده انگاشت؛ بسیاری از مردانی که در جامعه موفق بوده اند تربیت یافته مادرانشان هستند که توانسته اند به مراحل رشد در عرصه های مختلف دست پیدا کنند.

همسرداری، تربیت فرزندان، خانه داری و خانواده داری از وظایف سنگین زنان بوده است که در آن عرصه نیز، نقش خود را به خوبی ایفاء نموده اند. پس، در عرصه های مدیریتی، اجتماعی، اداری، سیاسی، اقتصادی و … نیز به طور حتم، زنان ایران اسلامی خواهند توانست موفق باشند و البته ثابت هم کرده اند که موفق بوده اند.

همانگونه که در ابتدای نوشتار توضیح داده ام امیدوارم حذف تصویر دختران شایسته ایران اسلامی از کتاب درسی ریاضی پایه سوم ابتدایی، به صورت کاملاً سهوی و اشتباهی بوده باشد و در اسرع وقت نسبت به اصلاح، اقدامات لازم صورت گیرد.

خوشبختانه از مزیت های گسترش فضای مجازی همین است که مباحث به بحث و تبادل دیدگاه در عرصه و فضای عمومی جامعه گذاشته می شود و دیدیم که مجموع برآیند افکار عمومی براساس نگاه کردن به فضای مجازی کشور، نشان از نارضایتی از این اشتباه است.

همین که به مرحله ای رسیده ایم که افکار عمومی نسبت به حذف تصویر دختران از کتاب ریاضی پایه سوم ابتدایی، واکنش منفی نشان می دهد، خود، گویای حرکت رو به رشد اجتماع در مسیر توجه کردن به توانمندی ها و شایستگی های زنان است.

 

(شهرام شرفی/ عضو هیئت تحریریه میرملاس نو)