تاثیرات کرونا و آب و هوا بر یکدیگر
تاثیرات کرونا و آب و هوا بر یکدیگر

تحقیقات نشان می¬دهد آمار ابتلا به ویروس کرونا با افت دما و رطوبت هوا افزایش می یابد. تحقیقات جدید به شدیدتر بودن بیماری در آب و هوای سرد و خشک اشاره می¬کند. آیا این یافته¬ ها حاکی از این است که ویروس کرونا فصلی است؟ متخصصان با این نظر مخالفند.

اختصاصی نشریه میرملاس نو- چرا نتایج تا این اندازه ضد و نقیض است و چرا بیشترین تعداد مبتلایان در ایالات متحده طی تابستان گرم و شرجی بوده است؟ در این مقاله به بررسی این نکته می­پردازیم که کدام یک از وضعیت­های آب و هوایی بیشترین ارتباط را با ویروس کرونا دارد. آب و هوا نه دوست انسان است و نه دشمن. انتخاب های شخصی خطرات ابتلا به کرونا را مشخص می کند. مهم نیست که هوا گرم باشد یا سرد، انتشار ویروس کووید ۱۹ تقریبا به طور کامل به رفتار انسانی بستگی دارد.

در ادامه به عواملی که این تحقیقات را به چالش می­کشد و باعث می­شود تعبیرشان دشوار شود نگاه می­کنیم. همچنین تلاش یک تحقیق بین­ المللی در راستای حل این مشکلات را توضیح می­دهیم.

یکی از شاخص‌ترین راه‌های انتقال ویروس کرونا قطرات تنفسی است که هنگام عطسه، سرفه و حرف زدن وارد محیط می‌شوند و سرانجام ویروس با آلوده کردن افراد باعث ایجاد بیماری می‌شود.

دلایل خوبی برای انتظار تنوع فصلی از ویروس تنفسی وجود دارد. بیماری ناشی از آنفلوانزا و ویروس های سین­سیشیال تنفسی در مناطق متعادل دنیا طی فصل زمستان شایع­تر است.

پرفسور ایان جونز، پرفسور ویروس­ شناسی دانشگاه ریدینگ انگلستان، می گوید: «اما حقیقت این است که ویروس­های تنفسی معمولا فصلی هستند. احتمالا به این خاطر که اگر ویروس­هایی که از طریق قطرات آب منتقل می­شوند سریع­تر خشک شوند، سرعت انتقال کم­تر خواهد شد و ممکن است دما، رطوبت و اشعه­ ی فرابنفش خورشید میزان سرعت انتقال را که در حال حاضر با آن روبه­ رو هستیم آهسته­ تر کند. متاسفانه، آن روی سکه این است که برعکس این وضعیت در پاییز و زمستان رخ خواهد داد.»

تحقیقات روی اولین SARS-CoV در سال ۲۰۰۳ نشان می­دهد آب و هوا در شیوع ویروس کرونا نقش مهمی دارد. با این که میزان گردش این ویروس آن­قدر طولانی نبوده که بتوانیم یک الگوی فصلی برای آن تهیه کنیم، آب و هوای روزانه با تعداد مبتلایان در ارتباط بود. آمار مبتلایان جدید در دمای پایین هنگ کنگ (زیر ۲۴٫۶ درجه­ی سانتی­گراد) ۱۸ برابر بیشتر از دمای بالا بود.

اپیدمی سال ۲۰۰۳ در روزهای گرم و خشک ماه جولای به پایان رسید اما استانداردهای سفت و سخت کنترل بهداشت عمومی نیز در این مسئله نقش داشت. مقاله ­ی جدیدی در زمینه­ ی فصلی بودن بیماری­های تنفسی تاثیر هوای سرد و خشک زمستان روی احتمال ابتلای بیشتر به ویروس را توضیح می­دهد.

در این شرایط، جداره­ ی مخاطی بینی خشک می­شود که درعوض عملکرد پرزچه (موهای ریز در لوله ­ی بینی) را مختل می­سازد. در این صورت پرزچه نمی­تواند ویروس را از بینی پاک کند. این مقاله نتیجه می­گیرد میانگین رطوبت ۴۰ تا ۶۰ درصد برای سلامتی تنفسی ایده ­آل است.

آمریکایی­ ها ۸۷ درصد از زمان خود را در فضای بسته می­گذرانند پس چطور هوای بیرون آنقدر روی آن­ها تاثیر می­گذارد؟ زمانی­که هوای سرد و خشک بیرون با هوای گرم داخل فضای اتاق ترکیب می­شود، رطوبت تا ۲۰ درصد کاهش می­یابد. رطوبت فضای داخل خانه در زمستان ۴۰-۱۰ درصد ولی در پاییز و بهار ۶۰-۴۰ درصد است. رطوبت پایین به گسترش ذرات معلق ویروس کمک می­کند و باعث ماندگاری بیشتر ویروس می­شود.

 

رابطه رطوبت و بارندگی و ویروس کرونا

تحقیقات آزمایشگاهی و مشاهداتی روی بیماران مبتلا به ویروس کرونا حاکی از تاثیر رطوبت روی ویروس SARS-CoV-2 است.

ذرات معلق ویروس کرونا که در آزمایشگاه تولید شده بود، در رطوبت ۵۳ درصد و دمای ۲۳ درجه سانتیگراد ماندگاری نسبتا بالایی داشت. حتی بعد از گذشت ۱۶ ساعت ویروس از بین نرفته بود و نسبت به MERS و SARS-CoV پایدارتر بود. بدین­ ترتیب می­توان میزان بالای گسترش آن به­ صورت هوابرد را توضیح داد.

تحقیقات آزمایشگاهی لزوما رفتار ویروس را در دنیای واقعی پیش­ بینی نمی­کند. با این حال، تحقیق روی ۱۷ شهر چین با بیش از ۵۰ مبتلا نشان می­دهد بین افزایش رطوبت و کاهش آمار مبتلایان به ویروس کرونا ارتباط وجود دارد.

گروه تحقیقات رطوبت را به عنوان رطوبت مطلق، یا مجموع میزان آب در هوا، اندازه گرفت. با هر یک گرم افزایش رطوبت مطلق در هر متر مکعب، بعد از گذشت ۱۴روز بین افزایش رطوبت و تعداد مبتلایان، آمار ویروس کرونا ۶۷ درصد کاهش داشت.

محققان برزیلی میزان بارندگی در سراسر دنیا را مورد بررسی قرار دادند و تایید کردند ابتلا به ویروس کرونا با افزایش بارندگی نیز بیشتر می­شود. به­ طور میانگین هر یک اینچ بارش بیشتر در روز، با افزایش ۵۶ مورد جدید ویروس کرونا در روز همراه بود. هیچ ارتباطی بین بارندگی و مرگ در اثر ویروس کرونا مشاهده نشد.

 

رابطه دما و ویروس کرونا

قطعیت و اطمینان کم­تری درمورد ارتباط بین آمار مبتلایان ویروس کرونا و دما وجود دارد. بعضی از تحقیقات چین حاکی از ارتباط آمار مبتلایان با دمای محیط است و بعضی این ارتباط را رد می‌کنند.

محققان می­گویند هیچ مدرکی دال بر تاثیر دما روی انتقال ویروس کرونا و مرگ ناشی از آن در استرالیا، اسپانیا و ایران وجود ندارد.

با این حال، دمای بالا در ترکیه، مکزیک، برزیل و ایالت متحده باعث پایین بودن آمار مبتلایان شده اما ظاهرا سرحد و آستانه‌ی مشخصی برای آن تعریف شده است. دمای بالا باعث کاهش انتقال ویروس کرونا نمی­شود. این موضوع به اختلاف و نظرات ضد و نقیض دامن زده است.

تحقیقات آزمایشگاهی نشان می­دهد ویروس کرونا خارج از بدن و در دمای ۴ درجه سانتیگراد بسیار ماندگار است اما در دمای بیشتر از۳۷ درجه سانتیگراد ماندگاری خود را از دست می­دهد.

 

رابطه نور خورشید و اشعه­ فرابنفش و ویروس کرونا

یک تحقیق در اسپانیا بعد از گذشت پنج روز از قرنطینه نشان داد هرچه ساعت تابش آفتاب طولانی­ تر باشد، آمار مبتلایان به ویروس کرونا بیشتر می­شود. این ارتباط زمانی رخ می­دهد که بین ساعت تابش آفتاب و آمار مبتلایان ۸ تا ۱۱ روز فاصله وجود داشته باشد. قبل از قرنطینه و طی ۵ روز نخست هیچ ارتباطی بین ساعت­ های تابش خورشید و آمار مبتلایان وجود نداشت.

این ادعا برخلاف نتایج حاکی از تحقیقات در زمینه­ ی آنفلوآنزا است که نشان می­دهد هرچه میزان تابش نور خورشید طولانی­تر باشد، انتقال بیماری پایین تر است. محققان می­گویند: «نشانه­ ی مثبت خورشید مثال دیگری برای سازگاری رفتاری است که براساس آن رعایت دستورات قرنطینه در روزهای آفتابی لزوم کم­تری دارد.»

درمقابل، به نظر می­رسد اشعه ­ی فرابنفش خورشید هیچ تاثیری روی ویروس ندارد زیرا طول موج مورد نیاز برای از بین بردن ویروس و باکتری کم­تر از ۲۸۰ نانومتر است.

این نوع از اشعه­ فرابنفش (UVC) به زمین نمی­رسد زیرا جذب لایه­ ی اوزون می­شود. اگر این نور به زمین می­رسید، پوست و چشم انسان­ها ظرف چند دقیقه دچار سوختگی شدید می­شد.

به­ منظور توضیح یافته­ های ضد و نقیض پیرامون انتقال پایین ویروس کرونا در شرایط سرد و خشک با عرض جغرافیایی بالا برخی اثرات جزئی اشعه­ ی UVB، ۳۲۰-۲۸۰ نانومتر، مطرح شده است. با این حال، سایر عوامل مانند بالا بودن میزان ویتامین دی در بدن افرادی که در این مناطق زندگی می­کنند مهم­تر است.

 

نظرات مخالف

«تا به حال این ویروس الگوی فصلی از خود نشان نداده است. مسئله­ ی بارز این است که اگر فشار از روی ویروس برداشته شود، ویروس دوباره حیات خود را از سر می­گیرد. واقعیت امر این است.»دکتر مایکل رایان، گفتگوی خبری سازمان جهانی بهداشت، ۸/۱۰/۲۰۲۰

محققان آکسفورد در بریتانیا برای این­که چرا مردم نباید درمورد تعداد مبتلایان به تحقیقات مشاهده­ای و برای تایید فصلی بودن انتقال ویروس کرونا به شرایط جوی مراجعه کنند دلیل می­ آورند.

به گفته­ ی محققان ظرفیت تست در بسیاری از کشورها مشکل اصلی بوده که یعنی آمار مبتلایان بسیار بیشتر از گزارش ­هاست.

بنابراین، هرگونه عامل مربوط به آب و هوا و افزایش احتمال تست باعث می­شود فکر کنیم تعداد مبتلایان به آب و هوا مربوط است درحالی­که افزایش میزان تست باعث افزایش آمار مبتلایان شده است.

برای مثال، سایر بیماری­های تنفسی در ماه­های زمستان شایع است و افراد را به تست دادن برای ویروس کرونا وا می­دارد. موارد خفیف­تر قابل تشخیص است که بدون علائم یک ویروس تنفسی دیگر متوجه آن نمی­شویم.

به ­علاوه، سایر بیماری­ها مانند بیماری قلب و عروق در آب و هوای سرد شایع­تر است. احتمال تست گرفتن از بیمارانی که در فصل زمستان به بیمارستان مراجعه می­کنند بیشتر است، بنابراین مبتلایان بیشتر مورد تشخیص قرار می­گیرند. با این حال، ممکن است مشکل مربوط به سایر بیماری­ هایی باشد که تحت تاثیر آب و هوا قرار دارند و لزوما ناشی از ویروس کرونا نباشد.

با این وجود، احتمال اشتباه گرفتن تلفات ناشی از ویروس کرونا با تست گرفتن کاهش می­ یابد، زیرا انتظار می­رود کسانی که علائم شدید دارند فارغ از شرایط جوی به بیمارستان مراجعه کنند. بعضی از تحقیقات از ارتباط بین مرگ و میر و تغییر در آب و هوا خبر می­دهند.

ویروس جدید طی پاندمی در جمعیتی که هیچ­کس از مصونیت برخوردار نیست به­ سرعت شیوع پیدا می­کند. آکادمی ملی علوم، مهندسی و پزشکی در بیانیه­ ای درمورد شیوع ویروس کرونا بیان کرده ­اند: «طی بیش از ۲۵۰ سال گذشته ۱۰ پاندمی آنفلوآنزا رخ داده است. شروع دو پاندمی در نیم کره­ ی شمالی از زمستان، سه پاندمی در بهار، دو پاندمی در تابستان و سه پاندمی در پاییز بود. همه­ ی این پاندمی­ ها تقریبا ۶ ماه بعد از شیوع ویروس در جمعیت انسانی، صرف نظر از زمان معرفی ویروس برای اولین بار، موج دوم داشتند.»

محققان دانشگاه پرینستون و موسسه­ ی ملی بهداشت انگلستان در بتزدا با استفاده از دو ویروس کرونا شبیه به SARS-CoV-2، که معمولا باعث بروز سرماخوردگی می­شوند، مدلی برای شیوع ویروس کرونا براساس شرایط جوی طراحی کردند. نتایج نشان داد احتمالا شیوع بیماری در جامعه آن­قدر زیاد خواهد بود که تاثیر جزئی تغییرات جوی، مانند دمای بالا و رطوبت، را خنثی می­کند.

با استفاده از این مدل می­توان توضیح داد چرا آمار شیوع در کشورهایی که استانداردهای کنترل بهداشت (مانند عدم برقراری ارتباط نزدیک، اجتناب از فضاهای بسته و شلوغی و استفاده از ماسک) را رعایت نمی­کنند، در شرایط جوی گرم و مرطوب تابستان بالاست. مارتا شاکت، PHD، دانشجوی فوق دکتری، UCLA: « همان­طور که ریچل بیکر در مقاله­ توضیح می­دهد، احتمالا فصل روی شیوع بیماری تاثیر دارد اما با توجه به بالا بودن آمار مبتلایان، جلوگیری از شیوع بیماری غیرممکن بود. احتمالا اگر شرایط جوی به نفع ما نبود، میزان شیوع در ایالت متحده بدتر از این می­شد و احتمالا با ورود به فصل پاییز و زمستان (و با این پیش­فرض که سایر متغیرها یکسان باقی بماند) شاهد شیوع بیشتر خواهیم بود. بعد از واکسیناسیون کافی یا بهبود بیماران، احتمالا هر زمستان شاهد شیوع اندک و فصلی ویروس کرونا خواهیم بود که مشابه با سرماخوردگی و آنفلوآنزاست.»

  • آمار ابتلا به کرونا با دما و رطوبت هوا رابطه عکس دارد.
  • آمار ابتلا به کرونادر آب هوای سرد و خشک بیشتر است.
  • ابتلا به ویروس کرونا با افزایش بارندگی نیز بیشتر می­ شود.
  • به نظر می­رسد اشعه فرابنفش خورشید هیچ تاثیری روی ویروس ندارد.
  • بعضی تحقیقات دیگر نتایج ضد و نقیض نشان داده اند.

منابع :

medicalnewstoday.com

پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو

سایت هواشناسی کشور

مجله تحقیقات منابع آب ایران

 

(سمانه پاپی/ دانشجوی دکتری آب و هواشناسی و عضو هیئت تحریریه میرملاس نو)